Nigeria: 191 Federal Lawmakers Did Not Sponsor Any Bill in 4 years

National-Assembly_0

LEADERSHIP has obtained a list of federal lawmakers who despite their jumbo pay did not sponsor any bill in Nigeria’s 7th National assembly.

See list below:

Abia: Ubani Eziuche Chinwe

Adamawa: Madwatte Anthony Lazarus; Hamman Tukur Aminu Ribadu; Hananiya Haske Francis; Nwangubu Ahmadu Fons; Nathaniel Gibson Kauda; Ganama Titsi Kwaga; Wambai Abubakar Mahmud.

Akwa Ibom: Ekon Emmanuel; Ukoette Emmanuel Isaac; Hon. Ekpenyoung Emmanuel Etim.

Anambra: Egwuatu Cyril; Obdidigwe Lambert

Bauchi: Adamu Mohammed Tukur; Gebi Aliyu Ibrahim; Yahaya Lawal Gumau; Abdulrazak Nuhu Zaki; Umar Abubakar Sade; Ahmed Abubakar Misau; Ahmed Madaki Gololo; Mohammed Isa Hassan; Saleh Auwalu Dahiru.

Bayelsa: Jephthan Foingha; Karibo Nadu Soalaboye; Daniel-Ofongo Henry.

Benue: Entonu Ochero Adamu; Orker-Jey Emmanuel Yisa; Alaaga Christina Demnenge; Udunde Emmanuel; Herman Hembe; Okwu Samson Aja.

Borno: Mshelia Abdul Musa; Aliyu Muktar Betara; Maina Mahmud Lawan; Sanda Mohammed; Isa Lawal; Khadi Ka’amuna

Cross River : Adah Francis Busam

Delta: Mutu Nicholas Ebomo; Enekorogha Penawei Francis; Ogbaburhon Okpoviekpurhi.

Ebonyi: Ali Peter Oge; Edeh Peter Onyemaechi; Okwuru Tobias Chukwuemeka; Okorie Linus; Isu Omo Christopher.

Edo: Razak Bello-Osagie; Pally Iriase

Ekiti: Ajiboye Robinson Gbadebo; Oyetunde Oladimeji Ojo.

Enugu: Ebenyi Kingsley Sunny; Ella Uchenwa; Asadu Patrick Oziokoja.

Gombe: All of all them did not sponsor any Bill

Bello Ahmed Usman Kumo; Umar Shuaibu Galadima; Manu Yusuf; Bello Binta Maigari; Ahmed Khamisu Mailantarki; Umar Ahmed Nafada.

Imo: Omegara Mathew; Bethem Amadi

Jigawa: Usman Wada Garki; Mohammed Sabo; Hassan Adamu Abunabo; Ibrahim Garba; Dunari Yusuf Sale; Ubale Safiyanu; Ibrahim Tijjani Kiyawa.

Kaduna: Bawa Usman Shehu; Ibrahim Khalid Mustapha; Bello Ibrahim; Bala Yusuf; Isa Ashiru Mohammed; Lawal Nuhu; Kayarda Ibrahim; Yakubu Umar Barde; Ahmed Rufai Chachangi; Simon Yakubu Arabo.

Kano: Adamu Usman Mohammed; Farouk Lawan; Abdulmumin Jibrin; Lawal Shehu; Aliyu Sani Mohammed; Badamasi Ayuba; Mustapha Bala Dawaki; Alhassan Ado Doguwa; Ado Musa; Musa Haruna; Audi Ahmad Zarewa; Muhtari Mohammed; Chiromawa Ahmed Nassir Ali; Suleiman Aminu; Bashir Baballe; Abdulsalam Adamu; Muhammed Ali Wudil.

Katsina: All but Hon Ahmed Babba Kaita; Amiru Tukur Idris; Dalhat Hamza; Gambo Musa Danmusa; Sani Auwalu; Ibrahim Babangida Mahuta; Salisu Ado Daura; Garba Danlami; Sani Zangon Daura; Mansur Abdulkadir; Suleiman Salisu; Late Sheik Umar Abubakar; Isa Lawal Doro; Abbas Machika; Sani Bello Mashi.

Kebbi: Bawa Ibrahim Kamba; Musa Garba Gulma; Bello Kaóje; Halilu Umar Aliero; Musa Aminu Koko; Dan Alkali Abdullahi; Umar Garba Uba.

Kogi: Badamasi Abdulrahman; Sadiq Asema Mohammed; Jubril Umar Buba; Zakari Ogijo Tom; Yusuf Ahmed Tijjani; Idris Mohammed Ibrahim.

Kwara: Bahago Ahman-Pategi; Ibrahim Rafiu Adebayo.

Lagos: Adenekan Taiwo Oyewole; Onabamiro Rafeequat Arinola; Odubote Mukaila Lanre; Akinloye Hazeez Babajide; Ayeola Abdulkadir Abayomi; Owolabi Alao Monsuru; Are Abayomi Dauda Kako; Hamzat Ganiyu Oladunjoye; Suara Isiaka Oluwatoyin; Jakande Ayodeji Labib; Kazeem Alliu Babatunde.

Nasarawa: Emmanuel Davematics David; Baba Musa Unwana.

Niger: Abdulmalik Dagari Usman; Salihu Adamu Shadafi; Mohammed Umaru Bago; Ahmed Mohammed Mukhtar; Idris Mohammed Sani; Shamaki Atiku; Garba Abdullahi Idris; Abdullahi Ricco Mohammed; Zakari Aliyu Jikantoro.

Ogun: Osoba Olumide Babatunde; Ogunola Bababtunde; Adeyemi Adekunle; Odeneye Kehinde Olusegun; Buraimo Bukunola Taofeek.

Ondo: Dauda Gannu Oluwadare; Ologunagba Debo Jemare; Adegunde Ifedayo Sunday; Bakare Moshood Abiodun; Adeoba Johnson Akintola; Albert Akintoye; Akinlaja Iranola Joseph; Omosule Eni Olorunda.

Osun: Yusuf Sulaimon Lasun; Ajayi Adeyinka Ayantunji; Agunbiade Nathaniel Amere; Ajagbe Adetunji Tajudeen.

Oyo: Mudashiru Kamil Akinlabi; Busari Murtala Adewale; Busari Olayemi Sikiru; Kareem Tajudeen Abisodun; Jimoh Afeez Adelowo; Olabiyi Julius Oyekola; Awoleye Abiodun Dada.

Plateau: Suleiman Yahaya Kwande; Mwadkwon Simon Davou; Idris Ahmed; Tirsel Innocent Zeitet.

Rivers: Dawari George; Maurice Proven; Chikere Kenneth Anayo; Nsiegbe Blessing Ibiba.

Sokoto: Gwanda Shuaibu Gobir; Marafa Kabiru Achida; Salisu Isa Bashir; Sa’ad Mohammed Nabunkari; Muhammed Abdullahi Wamakko; Shehu Aliyu; Aminu Waziri Tambuwal.

Taraba: Manu Garba Haruna; Isiaka Bawa; Ibrahim Aminu Malle; Jerry Manwe.

Yobe: Gadaka Ismail Ahmed; Baba Bukar Machinama.

Zamfara: Umar Sani; Bilyaminu Yusuf Shinkafi; Hassan Lawal Anka; Matawalle Mohammed Bello; Lawal Muazu Bitudu

SOURCE: LEADERSHIP

Be the first to comment

Advertisements